3D Karini Studio za dizajn interijera

UREĐENJE INTERIJERA STILOVI

Kvaliteta, kada izgovorimo tu riječ ljudi uglavnom pomisle na tehničku kvalitetu izrade, no team Karini Studio za dizajn Interijera želi upozoriti i na dizajn kao element kvalitete, dizajn za izradu 3D modula.

Adaptacije životnih, poslovnih prostora kao i njihova prenamjena treba biti funkcionalna no isto tako ugodna kako za naše životne partnere tako i za klijente koji borave u poslovnim prostorima. Uređujemo i pre namjenjujemo.

Rad je svrsishodna i svjesno organizirana djelatnost koju obavljamo radi postizanja nekog korisnog učinka… no ovaj pojam ostaviti ćemo u knjigama… 3D Karini Studio za dizajn Interijera ima moto koji glasi “Ljubav i rad simbol su naše postojanosti” by Sigmund Freud.

Inovativnost vs kreativnost izvori su iz kojih nastaju nove ideje u poslovnom procesu te kako ih uspješno “prodati”. Poticajna radna okolina koja gradi, cijeni i nagrađuje inovativnost kao i kreativnost ključna je za uspjeh tvrtke 3D Karini Studija.

Noviteti u uređenju interijera neophodni su za predan rad svakog stilista za uređenje interijera. Team 3D Karini Studio za dizajn Interijera posjećuje sajmove i na naše tržište donosi svjetske trendove iz dizajna interijera kako bi svojim klijentima pružio mogućnost izrade modernih, ugodnih i funkcionalnih prostora.

Ideal. Spajanjem elegantnog, mističnog i luksuznog, danas, zadovoljstvo klijenta postižemo ukoliko iskombiniramo oblik i funkcionalnost… tada smo spojili “Ideal” uređenja interijera. 

 

Prije nego li krenete sa uređenjem interijera dobro je proučiti kojem stilu pripadate.

Aktualne stilove uređenja donosimo u nastavku, a svaki od navedenih stilova izrađujemo u 3D modulu.

 

Art deco

Art Deco, sinonim za raskoš i eleganciju, predstavlja jedan od naj prepoznatljivijih stilova uređenja interijera u povijesti. Razvijen u razdoblju između Prvog i Drugog svjetskog rata, Art Deco se ističe luksuznim detaljima, geometrijskim oblicima te upotrebom bogatih materijala. Ovaj stil odražavao je optimizam i modernizam epohe te je značajno oblikovao arhitekturu, dizajn namještaja i općenito estetiku tog vremena.

Art Deco interijeri karakteriziraju se bogatstvom detalja, naglašavajući luksuz i glamur. Koriste se materijali poput čelika, stakla, mramora i drva, koji se kombiniraju kako bi stvorili sofisticirane teksture i kontraste. Tipične boje u Art Deco paleti uključuju jarko crvenu, tamno plavu, zlatnu i crnu, stvarajući dramatičan vizualni efekt.

Geometrijski obrasci igraju ključnu ulogu u Art Deco dizajnu. Često se koriste pravilni trokuti, kvadrati, krugovi i dijamanti kako bi stvorili simetriju i ravnotežu. Ovi geometrijski elementi mogu se vidjeti u tapetama, podnim oblogama, namještaju i dekorativnim detaljima.

Namještaj u Art Deco stilu ima snažne, geometrijske linije i često je ukrašen dekorativnim elementima poput gravura i reljefa. Stolovi s zaobljenim rubovima, uski ormarići i zrcala s elegantnim okvirima obilježavaju ovaj stil. Kombinacija funkcionalnosti i estetike naglašena je u svakom komadu namještaja.

Uzorci na tkaninama često uključuju geometrijske oblike, pa čak i egzotične motive inspirirane egipatskom umjetnošću i dizajnom. Tepisi s apstraktnim uzorcima dodaju toplinu i teksturu prostoru, dok istovremeno naglašavaju sofisticiranost.

Rasvjeta ima ključnu ulogu u Art Deco interijerima. Lusteri često imaju metalne okvire i staklene elemente, stvarajući sofisticiranu atmosferu. Upotreba svjetala s reflektirajućim površinama, poput staklenih i zrcalnih detalja, dodatno pojačava sjaj i glamur.

Umjetnost također ima značajnu ulogu u uređenju interijera u Art Deco stilu. Slike, skulpture i dekorativni elementi često su inspirirani modernizmom i apstraktnim pokretima, pridonoseći ukupnom dojmu luksuza.

Ključna karakteristika Art Deco stila je sposobnost da stvori osjećaj glamura, luksuza i elegancije. Ovaj stil nije samo estetski privlačan, već i odražava duh razdoblja u kojem je nastao, ističući optimizam i inovacije koje su obilježile razdoblje između dvaju svjetskih ratova. Art Deco ostaje neizbrisiv trag u povijesti dizajna interijera, prepoznatljiv po svojoj izražajnoj ljepoti i sofisticiranosti.


ART NOUVEAU

Art Nouveau, često poznat i kao "nouveau art" ili "modern style," bio je umjetnički pokret i stil koji procvjetao tijekom krajnjeg dijela 19. i početka 20. stoljeća, otprilike između 1890. i 1910. godine. Ovaj jedinstveni stil uređenja interijera prožet je organičkim oblicima, dekorativnim detaljima inspiriranim prirodom i inovacijama u dizajnu koji su odjekivali kao reakcija na stroge konvencije 19. stoljeća.

Art Nouveau naglašavao je jedinstvenost i individualnost u dizajnu, tražeći nove načine izražavanja umjetnosti u svakodnevnom životu. Središnja karakteristika ovog stila je sinuozna linija, koja podsjeća na oblike prirode, poput valova, lišća, cvjetova i insekata. Osim toga, geometrijski uzorci i motivi iz dalekih kultura često su se integrirali u dizajn kako bi stvorili kompleksne i dekorativne obrasce.

Boje u Art Nouveau stilu su obično nježne i pastelne, s naglaskom na tonovima poput tirkizne, ljubičaste, zelene i smeđe. Ove boje pridonose harmoničnom i umirujućem ugođaju interijera. Uz to, često su korišteni stakleni paneli ili vitraži kako bi se stvorila igra svjetla i boja unutar prostora.

Materijali korišteni u Art Nouveau stilu uključuju staklo, kovano željezo, drvo, keramiku i boje s dragocjenim metalima. Staklo se često koristilo u obliku prozorskih vitraža, lampi i drugih ukrasnih elemenata, dok su kovani detalji dodavali elegantan i dekorativan dojam. Drvo je često bilo obrađivano i ukrašavano kako bi stvorilo jedinstvene oblike.

Namještaj u Art Nouveau stilu karakterizira elegantnost i dekorativnost. Stolovi, stolice, ormari i kreveti često su imali zakrivljene linije, floralne uzorke i ukrase. Komadi namještaja bili su često ukrašeni detaljima od stakla ili kovanih metala, stvarajući kompleksne i luksuzne komade.

Zidovi su često bili ukrašeni tapetama s cvjetnim i biljnim motivima. Dekorativni elementi poput ukrasnih letvica, rozeta i reljefa dodavali su složenost prostoru. Podovi su često bili pokriveni šarenim tepisima s geometrijskim ili cvjetnim uzorcima.

Osvjetljenje u Art Nouveau interijerima često je bilo prilagođeno da odražava estetiku tog vremena. Visoke svjetiljke s krivudavim linijama i staklenim nijansama bile su česte, stvarajući mekanu i difuznu svjetlost. Lusteri su također često imali vitraže ili staklene detalje.

Umjetnost je imala ključnu ulogu u Art Nouveau stilu. Ilustracije, slike, skulpture i plakati često su kombinirali prirodne motive i fantastične elemente. Umjetnička djela često su bila integrirana u svakodnevne predmete poput namještaja, posuđa i ukrasnih detalja.

Art Nouveau je bio izraz potrebe za inovacijom i individualnošću u dizajnu interijera. Ovaj stil je naglašavao ljepotu prirode, stvarajući prostor koji je bio ne samo funkcionalan, već i estetski zadivljujući. Iako je period Art Nouveau bio relativno kratak, njegov utjecaj ostaje vidljiv u mnogim aspektima suvremenog dizajna i umjetnosti.

 

Azijski stil

Odlikuje japanski & kineski stil uređenja. Tradicionalni japanski interijeri su organizirani prema oblicima ljudskih silueta naziva tatami. Neobrađeni materijali kao što je bambus, i boje uzete iz prirode koriste se da bi se postiglo prozračno i mirno okruženje. Za uređenje su karakteristična shoji vrata dok kod kineskih interijera prepoznajemo  ručno oslikani stilizirani namještaj. Crvena boja se koristi u izobilju, kao simbol sreće.


Baroque

Visoko dekorativan  Barok  stil pojavio se u 17 st u Italiji. Torzioni stupovi, spiralni ukrasi samo su neki od znakova prepoznavanja Barok stila. Drvo, zlato izuzetno dominira kao boja, ukrašena je nijansom purpura, zagasito crvene,maslinasto zelene kako bi se postigao carski izgled.


Beidermeier

Beidermeier je njemački stil namještaja s prve polovice 19st. Bazira se isključivo na čvrstoći i udobnosti te ga uglavnom odabire zrelija populacija. Svijetlije nijanse od svijetlog drveta zaobljenih oblika.


Cottage stil

Pun boja izrazito udoban stil koji kategorizira ukrašen namještaj gracilnih linija uz predmete izražajnih tekstura, pletenih košara i podnih prostirka prirodnih vlakana odlikuje Cottage stil.


RUSTIKALNI STIL - Seoski stil

Rustikalni ili seoski stil uređenja interijera donosi toplinu, udobnost i prirodnu ljepotu u dom. Inspiriran ruralnim okolišem, ovaj stil stvara atmosferu koja odiše šarmom, autentičnošću i opuštenošću. Od vintage namještaja do prirodnih materijala, rustikalni dizajn poziva na povratak korijenima i stvaranje prostora gdje se osjećate povezano s prirodom.

Boje:

Rustikalni stil često koristi tople i zemljane boje koje odražavaju prirodnu paletu. Nijanse smeđe, zelene, crvene i plave doprinose osjećaju udobnosti i doma. Boje se obično odabiru kako bi odražavale prirodne elemente poput drva, kamena i tla.

Materijali:

Ključni materijali u rustikalnom stilu su drvo, kamen, metal i prirodni tekstili. Drvo često dolazi u obliku grubo obrađenih drvenih podova, rustikalnih drvenih polica ili masivnog drvenog namještaja. Kamen se koristi za stvaranje zidova, kamina ili podova, pružajući osjećaj postojanosti i povezanosti s prirodom.

Namještaj:

Rustikalni namještaj odražava tradicionalni, ručno izrađeni izgled. Komadi često imaju grubu teksturu i prirodnu patinu. Drveni stolovi, stolice s izrezbarenim detaljima, vitrine i kredenci česti su u rustikalnom interijeru. Ovaj namještaj često izgleda kao da je preživio generacije, stvarajući osjećaj povijesti i priče.

Teksture:

Teksture su ključne za postizanje rustikalnog stila. Grube teksture poput grubog drva, kože, jute i vune dodaju toplinu i autentičnost prostoru. Tkanine poput debelih jastuka, pokrivača i sagova pridonose opuštenoj atmosferi.

Uzorci:

Uzorci u rustikalnom stilu često su inspirirani prirodom. Cvjetni, prugasti i karirani uzorci na tkaninama i dekoracijama stvaraju osjećaj seoske idile. Ovi uzorci dodaju dodatnu dimenziju prostoru, često se kombinirajući s jednostavnijim i neutralnijim tonovima.

Otvoreni Prostori:

Rustikalni prostori često su otvoreni i prozračni. Velike prozorske stijene omogućuju obilje prirodnog svjetla, povezujući interijer s okolinom. Otvoreni prostori stvaraju osjećaj prostranosti i slobode, a ponekad se kombiniraju s visokim stropovima kako bi stvorili dojam prozračnosti.

Prirodno Svjetlo:

Prirodno svjetlo ima ključnu ulogu u rustikalnom stilu. Prozori su često veliki, bez suvišnih zavjesa ili zavjesa koje bi ograničavale dolazak svjetlosti. Ova svjetlost naglašava prirodne elemente u prostoru.

Dekorativni Elementi:

Dekor u rustikalnom stilu često uključuje elemente iz prirode. Suveniri s prirodnim oblicima, poput školjki, kamenja ili drvenih komada, često se koriste kao dekorativni elementi. Svijeće, košare i vintage predmeti dodaju dodir autentičnosti.

Biljke:

Rustikalni stil često uključuje biljke koje doprinose osjećaju svježine i povezanosti s prirodom. Lončanice, sukulenti i viseće biljke stvaraju prirodni kontrast s drvenim i kamenim elementima.

Individualnost:

Rustikalni dizajn potiče individualnost. Unikatni komadi namještaja, ručno izrađeni dekorativni elementi i obiteljski naslijeđeni komadi doprinose osobnosti prostora.

Savjeti za Postizanje Rustikalnog Stila:

Drvo s Karakterom: Odaberite drvo s vidljivim karakteristikama poput grube teksture i prirodnih grana.

Svjetlo i Prozori: Povećajte količinu prirodnog svjetla kroz velike prozore, izbjegavajući teške zavjese.

Vintage Elementi: Dodajte vintage komade kao što su starinske stolice, kante ili svjetiljke kako biste stvorili seoski šarm.

Zidne Pločice ili Kamene Ploče: Koristite zidne pločice ili kamene ploče kako biste stvorili rustikalnu atmosferu.

Rustikalni ili seoski stil stvara prostor u kojem se osjećate kao da ste se vratili kući, gdje je svaki element odabrani komad s pričom i gdje se osjećate povezano s toplinom i autentičnošću ruralnog života. Ovaj dizajn poziva na opuštanje, uživanje i stvaranje prostora koji odražava jednostavnu, prirodnu ljepotu.

 


TRADICIONALNI ENGLESKI STIL

Tradicionalni engleski stil uređenja interijera odražava bogatu povijest, eleganciju i udobnost. Inspiriran tradicijom i klasikom, ovaj stil kombinira elemente s različitih razdoblja engleske povijesti, od gregorijanskog do viktorijanskog i edvardijanskog razdoblja. Karakterizira ga klasični namještaj, bogate tkanine, tamne drvene površine i paleta boja koja stvara topao i ugodan dojam.

Namještaj: Tradicionalni engleski stil obuhvaća klasične komade namještaja s obiljem drvenih detalja. Masivni drveni stolovi, kvalitetne stolice i ormari često imaju bogate rezbarije i reljefe. Tipični su i naslonjači s visokim naslonom, često presvučeni raskošnim tkaninama.

Drvo: Tamne drvene površine dominiraju u tradicionalnom engleskom interijeru. Drveni podovi, često s bogatim uzorcima ili tepisonima, dodaju toplinu prostoru. Drvene obloge na zidovima, visoki paneli i kamenčići također su uobičajeni detalji.

Tkanine: Bogate i kvalitetne tkanine ključne su u ovom stilu. Baršun, svila, damast i tkanine s uzorcima poput cvjetnih ili šahovskih uzoraka često se koriste za presvlačenje namještaja, zavjesa i jastuka. Upečatljive tapete s tradicionalnim uzorcima također su popularne.

Paleta boja: Paleta boja u tradicionalnom engleskom stilu često uključuje tamne i duboke nijanse poput bordo, tamno zelene, tamno plave i smeđe. Ove boje stvaraju ozračje ugode i topline, dok se svjetliji tonovi koriste za dodavanje kontrasta.

Detalji i ukrasi: Ukrasi su ključni u ovom stilu. Rezbarije, reljefi, kameni detalji, ukrasne kutije, porculanske figure i slike u bogatim okvirima dodaju karakter i eleganciju prostoru. Zidne police često su ukrašene knjigama, antiknim predmetima i obiteljskim fotografijama.

Kamin: Kamin ima posebnu ulogu u tradicionalnom engleskom interijeru. Često je centralni element dnevnog boravka ili blagovaonice, oko kojeg se okupljaju ljudi. Tradicionalni kamin može imati kamene obloge, drvene rezbarije ili elegantne obloge od keramike.

Osjećaj ugode: Ovaj stil stvara osjećaj ugode i topline. Velike udobne sofe i naslonjači s obiljem jastuka potiču opuštanje. Tepisi s bogatim uzorcima ili orijentalni tepisi dodaju udobnost i definiraju prostor.

Svjetlo: Tradicionalni engleski interijeri često koriste klasične lusteri s metalnim ili staklenim detaljima. Veliki prozori s teškim zavjesama dopuštaju obilje prirodne svjetlosti, dok stolne lampe i podne svjetiljke pridonose atmosferi u večernjim satima.

Antikviteti: Ovaj stil često uključuje antikviteti ili replike antikviteta. Starinski satovi, ogledala, svijećnjaci i drugi predmeti dodaju povijesni šarm prostoru.

U cjelini, tradicionalni engleski stil uređenja interijera odiše klasičnom elegancijom, toplinom i dojmom vječne kvalitete. Kombinacija antiknih elemenata, bogatih tkanina i drvenih detalja stvara prostor koji poziva na opuštanje i uživanje u povijesnom šarmu engleske estetike.


Vrtni stil

Vrtni stil odlikuje izgled svježih cvjetnih uzoraka, žičanih materijala, vezenih jastuka i pletenine. Oslikani namještaj od drveta, detalji od čipke i porculan.


Mediteranski stil

Mediteranski stil uređenja interijera odražava opuštajuću atmosferu i šarm karakterističan za regiju Mediterana. Inspiriran tradicionalnom arhitekturom i načinom života obalnih područja poput Grčke, Italije i Španjolske, ovaj stil stvara toplinu i udobnost unutar domova. Svojom jednostavnošću, upotrebom prirodnih materijala i svijetlim tonovima, mediteranski dizajn prenosi osjećaj ljeta i opuštanja u svakodnevni život.

Boje u mediteranskom interijeru često su inspirirane prirodom, od nijansi plave poput neba i mora do toplih tonova poput terakote, zemljanih smeđih i bijele boje. Ovi tonovi stvaraju svijetlu i prozračnu atmosferu, reflektirajući sunčevu svjetlost koja je obilna u mediteranskoj regiji.

Materijali igraju ključnu ulogu u ovom stilu. Kamen, terakota, drvo i željezo često se koriste za stvaranje autentičnih tekstura. Podovi često imaju ploče od kamena ili pločice u toplim tonovima, dok drveni detalji, poput drvenih greda na stropu, dodaju rustikalnu toplinu prostoru.

Namještaj u mediteranskom stilu karakterizira jednostavnost oblika i funkcionalnost. Drveni komadi s prirodnim završetkom, poput masivnog hrasta ili drveta od maslina, često se koriste. Ratan i ratan detalji, kao i kovani metalni elementi, dodaju rustikalni šarm. Tipični komadi uključuju udobne sofe i fotelje s mekanim jastucima te drvene stolove s jednostavnim linijama. 

Tekstil igra ključnu ulogu u stvaranju udobnosti i topline u mediteranskom interijeru. Svijetli laneni i pamučni materijali koriste se za zavjese, jastuke i pokrivače, dodajući lagani i prozračni osjećaj prostoru. Uzorci inspirirani prirodom, poput cvjetnih i geometrijskih motiva, često su prisutni na tkaninama.

Detalji su važan dio mediteranskog stila. Keramičke posude, vaze, svijećnjaci i drugi dekorativni predmeti odražavaju lokalnu tradiciju i umjetnost. Tipični su i motivi poput lavande, maslina i mora, koji se često pojavljuju u dekorativnim elementima.

Osvjetljenje u mediteranskom stilu može varirati od prirodne sunčeve svjetlosti, koja obiluje kroz prozore, do lusteri i svjetiljke s kovanom metalnom konstrukcijom. Sveti detalji i svjetlucavi materijali dodaju dozu elegancije.

Mediteranski interijeri često integriraju vanjske prostore s unutarnjim prostorima. Velika staklena vrata koja vode prema vrtu ili terasi stvaraju osjećaj povezanosti s prirodom. Također, unutarnji vrtovi ili atriji često se koriste kako bi se naglasila veza s okolinom.

U konačnici, mediteranski stil uređenja interijera donosi toplinu, udobnost i opuštajuću atmosferu. Inspiriran jednostavnim životom obalnih područja, ovaj stil obuhvaća ljepotu Mediterana kroz upotrebu prirodnih materijala, svijetlih boja i autentičnih detalja, stvarajući prostor koji odiše šarmom i opuštajućim duhom mediteranskog načina života.

 


Romantic (romantizam)

Udoban stil koji koji uživa vašu pažnju kroz meke tkanine cvjetnog uzorka, čipke, oslikanog namještaja, pastelne palete boja, prigušenog svjetla i mirisnih cvjetnih aranžmana.


Skandinavski stil

Skandinavski stil uređenja interijera proizlazi iz zemalja sjeverne Europe, poput Švedske, Danske, Norveške i Finske. Ovaj stil naglašava minimalizam, funkcionalnost, udobnost te povezanost s prirodom. Skandinavski dizajn često stvara svijetle, prostrane prostore obogaćene toplim elementima i jednostavnošću koja odiše mirnom elegancijom.

Boje:

Skandinavski stil karakteriziraju svijetle i neutralne boje koje stvaraju osjećaj prostranosti i svjetlosti. Bijela, siva i bež često dominiraju, dok se povremeno dodaju toplije nijanse poput svijetlog drva, pastelnih nijansi plave i žute kako bi se stvorio osjećaj ugode.

Materijali:

Drvo ima ključnu ulogu u skandinavskom stilu. Prirodno drvo, često svijetle nijanse, koristi se za podove, namještaj i dekorativne elemente. Osim toga, koriste se i drugi prirodni materijali poput lana, pamuka, kože i stakla kako bi se stvorio skladan i prirodan ambijent.

Namještaj:

Namještaj u skandinavskom stilu obično ima jednostavne linije, funkcionalan dizajn i naglašava udobnost. Stolovi, stolice i sofe često su oblikovani na način koji omogućuje maksimalnu praktičnost. Drveni komadi namještaja s jasnim linijama česti su, a oni često odražavaju minimalistički pristup dizajnu.

Teksture:

Teksture u skandinavskom stilu dodaju toplinu i udobnost prostoru. Debele vunene deke, jastuci, mekane podnice i tepisi često su prisutni kako bi stvorili osjećaj ugode. Teksture se koriste umjereno, naglašavajući jednostavnost i čistoću prostora.

Otvoreni Prostori:

Skandinavski stil često uključuje otvorene prostore koji potiču protok svjetlosti i stvaraju dojam prostranosti. Prozori su često veliki i minimalističkog dizajna, omogućujući prirodnom svjetlu da obasja prostor. Otvorenost prostora doprinosi osjećaju slobode i svježine.

Svjetlo:

Rasvjeta je ključna u skandinavskom stilu, s obzirom na kratke dane i dugotrajne zimske noći u sjevernim zemljama. Lusteri, stolne svjetiljke i zidne svjetiljke s jednostavnim dizajnom često se koriste kako bi stvorile svjetlost koja podsjeća na prirodnu sunčevu svjetlost.

Uzorci:

Skandinavski stil često koristi jednostavne uzorke poput pruga, krugova ili geometrijskih oblika. Ovi uzorci dodaju malo vizualnog interesa prostoru, ali se koriste umjereno kako bi se očuvala minimalistička estetika.

Dekorativni Elementi:

Dekorativni elementi u skandinavskom stilu često su jednostavni, ali pažljivo odabrani. Biljke, svijeće, minimalističke umjetničke slike i skandinavski dizajnirani dekorativni predmeti doprinose estetici prostora, često stvarajući dojam svježine i prirodnosti.

Funkcionalnost:

Skandinavski stil naglašava funkcionalnost i praktičnost. Namještaj često ima skrivene pohrane, multifunkcionalni dizajn, a prostor se koristi racionalno kako bi se postigao maksimalan učinak s minimalnim elementima.

Biljke i Priroda:

U skandinavskom stilu često se koriste biljke kako bi se unio element prirode u interijer. Lončanice, sukulenti ili viseće biljke često su prisutne, stvarajući osjećaj svježine i života.

Savjeti za Postizanje Skandinavskog Stila:

Minimalistički Pristup: Manje je više u skandinavskom stilu. Izaberite minimalistički namještaj i dekor.

Prirodni Elementi: Integrirajte puno prirodnih elemenata poput drva, kamena i biljaka kako biste postigli autentičan skandinavski izgled.

Svijetle Boje: Koristite svijetle boje kako biste stvorili dojam prostranosti i svjetlosti.

Drveni Podovi: Ako je moguće, odaberite drvene podove koji dodaju toplinu i karakter prostoru.

Funkcionalni Komadi: Odaberite namještaj koji ima praktične i funkcionalne značajke kako bi odražavao suvremeni način života.

Skandinavski stil uređenja interijera naglašava jednostavnost, funkcionalnost i udobnost. Ovaj stil stvara prostor u kojem se osjećate opušteno, povezano s prirodom i inspirirano suvremenim, minimalističkim pristupom dizajnu.


Shabby chic 

Shabby Chic stil u uređenju interijera predstavlja kombinaciju romantičnog, vintage i rustikalnog dizajna, s naglaskom na nježnim i svijetlim tonovima. Ovaj stil stvara prostor s izgledom 'trošenim' i istrošenim, ali i sa dojmom elegancije i šarma. Evo ključnih karakteristika Shabby Chic stila:

Bijela i pastelne boje: Shabby Chic stil obično koristi bijelu kao osnovnu boju kako bi stvorio svijetlu i prozračnu atmosferu. Pastelne boje poput svijetlo plave, mint zelene, svijetlo ružičaste i svijetlo žute često se koriste za dodavanje nježnosti prostoru.

Vintidž namještaj: Klasični, starinski namještaj igra ključnu ulogu u Shabby Chic dizajnu. Komadi namještaja često su "trošeni" ili obojeni u bijelo. Stolice, ormari, komode i stolovi s izraženim drvenim detaljima obično imaju vintage ili rustikalni izgled.

Prozračne tkanine: Prozračne tkanine poput čipke, tila ili pamuka često se koriste za zavjese, prekrivače i jastuke kako bi stvorile mekan i romantičan izgled. Ove tkanine često imaju svjetle i nježne uzorke.

Starinski detalji: Starinski detalji poput starih okvira za slike, vintage lusteri, retro satovi i staklenke s cvijećem dodaju šarm Shabby Chic prostoru. Ovi detalji često imaju izražene detalje, poput rezbarenja i kovanih elemenata.

Patina i trošenje: Trošenje je ključno obilježje Shabby Chic stila. Namještaj i dekorativni predmeti često imaju izraženu patinu, istrošene rubove i ponekad čak i svjesno izazvane pukotine kako bi postigli "shabby" izgled.

Cvjetni uzorci: Cvjetni uzorci su često prisutni u Shabby Chic dizajnu. Cvjetni uzorci na jastucima, prekrivačima ili tapetama dodaju romantičan i ženstven dodir prostoru. Ove cvjetne dekoracije mogu varirati od suptilnih uzoraka do bogatih i izraženih boja.

Drveni podovi: Drveni podovi, često u bijeloj boji ili s izraženim tragovima trošenja, doprinose rustikalnom i vintage izgledu prostora. Ovaj element dodaje toplinu i autentičnost Shabby Chic stilu.

Mješavina stilova: Shabby Chic stil često miješa različite stilove i elemente. Npr. kombiniranje rustikalnih drvenih stolova s elegantnim stolicama ili spajanje vintage komoda s modernim lampama. Ova mješavina doprinosi raznovrsnosti i neformalnom šarmu.

Romantični dodaci: Romantični dodaci poput svijećnjaka, svijeća, vaza s cvijećem, bijelih porculanskih posuda i ukrasnih jastuka često su prisutni u Shabby Chic prostoru. Ovi detalji stvaraju intimnu i ugodnu atmosferu.

Reciklirani komadi: Shabby Chic dizajn često uključuje reciklirane ili obnovljene komade namještaja. Starinski komadi mogu se obnoviti ili prilagoditi kako bi se uklopili u estetiku ovog stila.

U konačnici, Shabby Chic stil stvara prostor s nježnim, romantičnim i vintage izgledom. Ovaj stil priznaje ljepotu starinskog namještaja i dekoracija te stvara prostor u kojem se osjećate udobno i opušteno.


Viktorijanski stil

Namještaj i arhitektura stila koji je dobio ime po engleskoj kraljici Viktoriji, bio je veoma popularan u drugoj polovici 20st. Koristili smo mahagoni, orah, i ružino drvo, tamnih boja, Uobičajeni elementi ovog stila uključuju ovalne naslone stolica, gornje plohe od mramora na stolovima, i noćnim stolcima. Tkanine i zidne obloge su izražajnih uzoraka i jakih boja puni volana.


Minimalistički stil

Minimalistički stil uređenja interijera proizlazi iz filozofije manje je više, ističući suštinski dizajn, funkcionalnost i jednostavnost. Ovaj pristup stvaranju prostora naglašava čistoću linija, neutralne boje i minimalistički namještaj kako bi postigao ravnotežu između estetike i funkcionalnosti. Minimalizam nije samo estetski izbor, već i način života koji potiče smanjenje nepotrebnih elemenata i fokusiranje na bitno.

Boje u minimalističkom interijeru su često neutralne, poput bijele, sive, bež i crne. Ove nijanse stvaraju mirnu i umirujuću atmosferu, naglašavajući jednostavnost i čistoću prostora. Opcionalno, može se koristiti jedna jarka boja kako bi istaknula određeni element, ali u osnovi, paleta boja je suzdržana.

Minimalistički dizajn koristi se i u odabiru materijala. Često se koriste visokokvalitetni materijali poput stakla, čelika, betona i drva, čime se postiže sofisticirani izgled. Ovi materijali naglašavaju jednostavnost i čistoću linija, bez suvišnih ukrasa.

Namještaj u minimalističkom interijeru karakterizira jednostavan dizajn i funkcionalnost. Osnovni komadi namještaja imaju čiste linije, bez suvišnih ukrasa. Stolovi, stolice, kreveti i ormari često imaju ravne površine i jednostavne geometrijske oblike. Upotreba multifunkcionalnog namještaja također je česta kako bi se optimizirao prostor.

Prostor u minimalističkom interijeru obično je dobro organiziran. Spremanje se često integrira u dizajn prostora, čime se održava urednost. Ormari s integriranim policama i skrivenim ladicama pomažu u očuvanju jednostavnog izgleda.

Minimalistički stil često naglašava prirodnu svjetlost. Prozori su često veliki i neometani, dopuštajući puno svjetlosti da prođe kroz prostor. Bez teških zavjesa ili nabora, prostor izgleda prozračno i prostrano. Osvjetljenje je često jednostavno i funkcionalno, s naglaskom na rasvjetnim tijelima koja pridonose minimalističkom izgledu.

Umjetnost u minimalističkom interijeru često je suzdržana i pažljivo odabrana. Slike ili skulpture mogu se koristiti kao fokusi prostora, ali se često postavljaju s obzirom na cjelokupan minimalistički koncept. Pravilni geometrijski oblici ili apstraktne kompozicije često se pojavljuju kao umjetnički elementi.

Minimalizam se često proširuje i na druge aspekte života, uključujući organizaciju prostora i posjedovanje samo onoga što je nužno. Prostor je često slobodan od nepotrebnih stvari, što stvara osjećaj mira i jasnoće.

Ovaj stil uređenja interijera ne samo da stvara elegantan i suvremen izgled, već također potiče funkcionalnost i smanjenje stresa u prostoru. Minimalistički pristup životu integriran u dom pomaže stvaranju mirnog okruženja bez suvišnih distrakcija. S naglaskom na suštini i jednostavnosti, minimalistički interijer postaje izraz suvremenog životnog stila, nudeći prostor za opuštanje i refleksiju.


COLOR BLOCKING

Boja blokiranje stil uređenja, poznat i kao Color Blocking, predstavlja inovativan pristup uređenju interijera koji se temelji na smjelom kombiniranju različitih boja kako bi se postigao efektan i dinamičan vizualni dojam. Ovaj stil koristi jak kontrast između različitih boja kako bi stvorio živopisan i energičan prostor. Evo ključnih karakteristika i principa boja blokiranja u uređenju interijera:

Smjelost u korištenju boja: Boja blokiranje stil hrabro eksperimentira s korištenjem intenzivnih, zasićenih boja. Ovaj pristup potiče kombinaciju kontrastnih nijansi kako bi se postigao efektan vizualni dojam. Primjerice, kombinacija žarko crvene i svijetlo plave može stvoriti snažan kontrast.

Jasna definicija blokova boja: Ključna karakteristika boja blokiranja je jasna i oštra definicija blokova boja u prostoru. To se može postići bojenjem zidova u različite boje ili korištenjem namještaja, jastuka, tepiha i drugih dekorativnih elemenata kako bi se stvorila jasna podjela između različitih boja.

Minimalizam u dizajnu: Boja blokiranje stil često koristi minimalistički pristup dizajnu kako bi se fokusirao na samu kombinaciju boja. Namještaj i dekor su često jednostavni, sa smanjenim brojem uzoraka ili ukrasa kako bi se naglasila snaga boja.

Kombinacija kontrastnih boja: Boja blokiranje često koristi kontrastne boje, poput crvene i zelene, plave i narančaste, ili žute i ljubičaste. Ovaj kontrast stvara energičan i dinamičan prostor te privlači pažnju.

Racionalno raspoređivanje boja: Pravilno raspoređivanje boja ključno je u boja blokiranju. Odlučivanje gdje će se koja boja pojaviti važno je za postizanje ravnoteže i vizualne privlačnosti. Ovo može uključivati ravnotežu između svijetlih i tamnih nijansi te različitih intenziteta boja.

Upotreba neutralnih pozadina: Iako se boja blokiranje fokusira na intenzivnim bojama, neutralne pozadine često se koriste kako bi istaknule kontraste i omogućile oči da se odmaraju. Bijela, siva ili druge neutralne nijanse mogu poslužiti kao pozadina za jake boje.

Igranje s geometrijom: Boja blokiranje stil često uključuje igru s geometrijskim oblicima kako bi se dodala dodatna dinamika prostoru. Pravilni oblici ili blokovi boja mogu stvarati zanimljive obrasce i ritmove u prostoru.

Prilagodljivost prema prostoru: Boja blokiranje je prilagodljiv stil koji se može prilagoditi različitim prostorima i namjenama. Može se primijeniti u dnevnom boravku, spavaćoj sobi, kuhinji ili uredu, prilagodbom boja i rasporedom prema specifičnostima prostora.

Umjetnički izrazi na zidovima: Osim bojenja zidova različitim bojama, boja blokiranje stil često uključuje umjetničke izraze i murala na zidovima kako bi se dodala dodatna dimenzija i osobnost prostoru.

Koordinacija sa teksturama: Uz igru bojama, koordinacija s teksturama je važna. Raznolike teksture poput drvenih elemenata, metalnih detalja ili mekih tkanina mogu dodati dodatnu dimenziju prostoru.

U zaključku, boja blokiranje stil uređenja interijera donosi svježinu i vitalnost u prostor kroz smjelo kombiniranje kontrastnih boja. Ovaj pristup omogućuje kreativnost i individualnost te stvara prostor koji je vizualno intrigantan i dinamičan.


GHOTIC REVIVAL

Gothic Revival stil u uređenju interijera proizlazi iz romantizma 19. stoljeća i inspiriran je gotičkom arhitekturom srednjeg vijeka. Ovaj stil oživljava karakteristične elemente gotičke umjetnosti i arhitekture kako bi stvorio dramatičan i impozantan prostor. Evo ključnih karakteristika Gothic Revival stila u uređenju interijera:

Bogatstvo i teški materijali: Gothic Revival stil koristi teške i bogate materijale kako bi postigao dramatičan izgled. Drvo tamne boje, poput hrasta ili mahagonija, često se koristi za namještaj. Tkanine poput baršuna i svile dodaju luksuzan dodir.

Gotički lukovi i detalji: Gotički lukovi, karakteristični element gotičke arhitekture, često su prisutni u ovom stilu. Mogu se pojaviti u prozorima, vratima, kaminima i drugim arhitektonskim elementima. Detalji poput rezbarenih lukova dodaju autentičnost.

Bogata drvena rezbarija: Namještaj često sadrži bogate drvene rezbarije koje prikazuju gotičke motive, poput gargojla, vitica i cvjetnih uzoraka. Ovi detalji dodaju kompleksnost i umjetničku vrijednost prostoru.

Stakleni vitraji: Stakleni vitraji s gotičkim uzorcima često su ključni u Gothic Revival stilu. Prozori s vitrajima mogu prikazivati religijske ili apstraktne motive, pridonoseći karakterističnom izgledu gotičke arhitekture.

Tamni tonovi i bogate boje: Paleta boja u Gothic Revival stilu često uključuje tamne i zasićene tonove. Crna, tamnoplava, crvena, zelena i ljubičasta mogu se koristiti kako bi stvorile dramatičan kontrast i dodale dubinu prostoru.

Tapete s uzorcima: Tapete s uzorcima često se koriste kako bi se postigao autentičan izgled. Uzorci poput traka, vitica, ili florala često se pojavljuju na tapetama, stvarajući bogat i složen vizualni dojam.

Teški zavjese i tkanine: Teške zavjese, često od tamnih tkanina s bogatim uzorcima ili vezom, koriste se za stvaranje luksuznog izgleda. Teške tkanine dodaju toplinu i ističu atmosferu gotičke estetike.

Veliki lusteri i svijećnjaci: Veliki lusteri s metalnim ili drvenim okvirima često se koriste kako bi stvorili središnji fokus u prostoru. Svijećnjaci s plamenom svjetlom dodaju autentičan osjećaj i stvaraju tamnu i intimnu atmosferu.

Dramatični kamin: Gotički Revival stil često uključuje dramatične kaminske okvire s rezbarenim detaljima i lukovima. Kamin može biti središnji fokus dnevnog boravka ili blagovaonice, dodajući grandioznost prostoru.

Arhitektonske detalje: Dodaci poput kamenih stupova, stukature, drvenih panela na zidovima ili stropnim rozetama često se koriste kako bi dodali arhitektonski karakter prostoru.

Gothic Revival stil u uređenju interijera stvara prostor koji odražava mističnost i grandioznost gotičke arhitekture. Ovaj stil naglašava dramatičnost, bogatstvo i umjetničku vrijednost, pružajući prostor s jedinstvenom estetikom inspiriranom srednjovjekovnom Europom.


TROPSKI STIL

Tropski stil uređenja interijera donosi osvježavajuću i opuštajuću atmosferu inspiriranu tropskim rajskim destinacijama. Ovaj stil kombinira prirodne elemente, živopisne boje i opuštajuće teksture kako bi stvorio prostor koji odiše egzotičnom ljepotom. Evo ključnih karakteristika tropskog stila u uređenju interijera:

Prirodni materijali: Tropski stil često koristi prirodne materijale kako bi stvorio povezanost s prirodom. Ratan, bambus, trska, drvo i pamuk često se pojavljuju u namještaju i dekoracijama. Ovi materijali pridonose opuštajućem i egzotičnom ambijentu.

Bogate teksture: Teksture igraju važnu ulogu u tropskom uređenju. Tkanine poput jute, bambusovih tepiha, kožnih detalja i svilenih tkanina dodaju bogatstvo i udobnost prostoru. Također se često koriste teksturirane tapete s motivima inspiriranim prirodom.

Svijetle boje: Tropski stil karakteriziraju živopisne i svijetle boje koje reflektiraju boje tropskog bilja, mora i cvijeća. Jarko zelena, plava, žuta, crvena i narančasta često se koriste kako bi stvorile energičan i vedar prostor.

Motivi biljaka i cvijeća: Biljni i cvjetni motivi su ključni u tropskom stilu. Tkanine, jastuci, tapete ili umjetnička djela često prikazuju tropske biljke poput palma, bambusa, orhideja ili paprati. Ovi motivi dodaju svježinu i vitalnost prostoru.

Namještaj s laganim izgledom: Namještaj u tropskom stilu često je lagane i prozračne konstrukcije. Namještaj od ratana ili bambusa često se koristi za stvaranje opuštajućeg osjećaja. Ležaljke, viseće stolice i udobni fotelje često se pojavljuju u tropskom uređenju. 

Zelenilo u unutrašnjosti: Biljke igraju ključnu ulogu u tropskom stilu. Veliki i bujni unutarnji biljni aranžmani, poput paprati, palma ili filodendrona, unose svježinu i život u prostor. Osim toga, biljke u pletenicama i košarama mogu biti prekrasan ukras. 

Prirodna svjetlost: Tropski stil teži maksimiziranju prirodne svjetlosti. Veliki prozori, klizna vrata i prozračne zavjese omogućuju svjetlosti da obasjava prostor. Osvjetljenje je često nježno i raspršeno, stvarajući ugodnu atmosferu. 

Vodeni elementi: Inspiracija tropskim otocima često uključuje vodene elemente. Bazen, fontana ili akvarij mogu dodati osvježavajući dojam u prostoru. Također, refleksije vode često se koriste za stvaranje opuštajuće atmosfere.

Lanternske svjetiljke: Svjetiljke s bambusovim ili ratanskim okvirima, često u obliku lanterni, dodaju egzotičan i tropski dodir osvjetljenju. Ovi detalji pridonose toplini i atmosferi prostoru.

Otvoreni prostor: Tropski stil često naglašava otvorenost prostora. Ako je moguće, prostori se otvaraju prema terasama, vrtovima ili dvorištima, stvarajući fluidan prijelaz između unutarnjeg i vanjskog prostora. 

U konačnici, tropski stil uređenja interijera stvara prostor koji odiše opuštajućom atmosferom i podsjeća na tropski raj. Ovaj stil teži stvaranju prostora koji je svjež, energičan i povezan s prirodom, pružajući osjećaj odmora i bijega.

 

KOLONIJALNI STIL

Kolonijalni stil u uređenju interijera vuče inspiraciju iz razdoblja kolonizacije, posebno iz vremena kolonijalne Amerike i drugih kolonijalnih regija diljem svijeta. Ovaj stil odiše tradicionalnim, klasičnim elementima, prikazujući bogatstvo i eleganciju s naglaskom na toplini i udobnosti. Evo ključnih karakteristika kolonijalnog stila u uređenju interijera:

Drveni elementi: Drvo igra ključnu ulogu u kolonijalnom stilu. Drveni podovi, oblikovani namještaj, paneli na zidovima i drveni detalji na stropovima su uobičajeni. Tipično se koriste drva poput hrasta, javora ili mahagonija kako bi se stvorila toplina i bogatstvo u prostoru.

Bogati materijali: Kolonijalni stil koristi bogate i kvalitetne materijale kako bi stvorio dojam luksuza. Baršun, svila, pamuk i koža često se koriste za presvlačenje namještaja, zavjesa i jastuka. Ovi materijali dodaju teksturu i udobnost prostoru.

Tradicijski namještaj: Namještaj u kolonijalnom stilu obično je klasičan i tradicionalan. Velike drvene komode, vitrine, stolovi s kabalama i klasične sofe često su središnji komadi u prostoru. Namještaj je često masivan, s izraženim detaljima poput rezbarenja i klasičnih nogu.

Zemljane i neutralne boje: Paleta boja u kolonijalnom stilu obično uključuje zemljane i neutralne tonove. Bež, smeđa, crvena, zelena i plava često se koriste kako bi se stvorila topla i uglađena atmosfera. Ovi tonovi odražavaju prirodne boje okoline i tradicionalne nijanse koje su bile popularne u kolonijalnom razdoblju.

Bogati uzorci: Uzorci, poput cvjetnih, damastnih ili prugastih uzoraka, često se koriste za tkanine i tapete kako bi se dodala tekstura i vizualni interes. Ovi uzorci pridonose klasičnom i elegantnom izgledu prostora.

Kamin kao središnji element: Kamin često igra ključnu ulogu u kolonijalnom interijeru. Ovi kamini često imaju drveni okvir s rezbarenjima, stvarajući toplinu i fokus u dnevnom boravku ili blagovaonici.

Svjetiljke i lusteri: Svjetiljke u kolonijalnom stilu obično su klasične i elegantne. Lusteri s metalnim okvirima, svijećnjaci i zidne svjetiljke često se koriste kako bi dodali tradicionalni dodir i stvorili toplu atmosferu.

Paneli na zidovima: Drveni paneli na zidovima, često u kombinaciji s tapetama ili tapetama u donjem dijelu zida, često su prisutni u kolonijalnom stilu. Ovi paneli dodaju dimenziju i klasičan izgled prostoru.

Kombinacija antikviteta i novog namještaja: Kolonijalni stil često kombinira antikvitete s novim komadima namještaja kako bi se postigla ravnoteža između tradicionalnog i suvremenog. Stariji komadi mogu dodati povijesni šarm, dok novi namještaj pridonosi udobnosti.

Otvoreni prostori: Kolonijalni stil često naglašava prostrane i otvorene prostore. Velike prostorije s visokim stropovima stvaraju osjećaj prozračnosti, a raspored namještaja potiče protok i udobnost kretanja.

U konačnici, kolonijalni stil u uređenju interijera stvara prostor koji odražava klasičnu eleganciju, toplinu i udobnost. Ovaj stil izražava poštovanje prema tradiciji, uz dodatak suvremenih elemenata kako bi stvorio prostor koji je istovremeno rafiniran i udoban.


JAPANSKI MINIMALIZAM

Japanski minimalizam u uređenju interijera proizlazi iz tradicionalnih japanskih estetika koje promiču jednostavnost, funkcionalnost i uravnoteženost. Inspiriran zen filozofijom, japanski minimalizam odražava harmoniju između čovjeka i okoline te težnju prema suštinskom i mirnom životu. Evo ključnih karakteristika japanskog minimalizma u uređenju interijera:

Shoji zasloni i fusuma vrata: Japanski minimalizam često uključuje tradicionalne shoji zaslone i fusuma vrata. Shoji zasloni su papirnati zasloni postavljeni u drveni okvir, koji omogućuju prolaz svjetlosti i stvaraju mekanu, difuznu svjetlost. Fusuma vrata su klizna vrata obložena papirom ili svilenim tkaninama, često ukrašena umjetničkim detaljima.

Tatami podovi: Tradicionalni japanski podovi često se sastoje od tatami prostirki, tankih podnih prostirki od slamnatih rogoza postavljenih u pravilnom uzorku. Ovaj element dodaje prirodan i umirujući dodir prostoru, a također pridonosi osjećaju topline.

Jednostavni linije i geometrijski oblici: Japanski minimalizam naglašava jednostavne linije i geometrijske oblike u dizajnu. Namještaj je često niski i s jednostavnim oblicima. Manje je više, a naglasak je na funkcionalnosti i minimalnim detaljima.

Prirodni materijali: Korištenje prirodnih materijala poput drva, bambusa, svile i lana ključno je u japanskom minimalizmu. Ovi materijali pridonose osjećaju topline i povezanosti s prirodom. Drveni elementi često ostaju u svom prirodnom tonu bez previše obrade.

Neutralna paleta boja: Paleta boja u japanskom minimalizmu često se sastoji od neutralnih tonova poput bijele, smeđe, sive i crne. Ove boje stvaraju smiren i uravnotežen prostor, a naglasak je na umirujućim tonovima.

Prazan prostor: Koncept "ma" (prazan prostor) ima poseban značaj u japanskom minimalizmu. Ostavljanje praznog prostora između predmeta naglašava važnost prostora između, stvarajući miran i prozračan ambijent. Minimalistički pristup uređenju prostora poziva na redukciju nepotrebnih elemenata.

Fokus na svjetlu i prirodi: Prozori često zauzimaju središnje mjesto u japanskim minimalističkim interijerima. Omogućavaju obilje prirodne svjetlosti da prodre u prostor, stvarajući osjećaj prostranosti. Biljke i elementi prirode često su uključeni kako bi se postigao osjećaj harmonije s okolinom.

Funkcionalnost i praktičnost: Japanski minimalizam ističe funkcionalnost i praktičnost. Namještaj i prostor su organizirani kako bi se maksimizirala upotreba prostora, često koristeći multifunkcionalne komade namještaja.

Izostanak suvišnih ukrasa: Japanski minimalizam odbacuje suvišne ukrase i ornamentiku. Umjesto toga, naglasak je na suštini i jednostavnosti. Svaki element ima svoju svrhu i pažljivo je odabran.

Zen utjecaj: Zen filozofija ima snažan utjecaj na japanski minimalizam. Koncepti poput prisutnosti u trenutku, ravnoteže, jednostavnosti i suštine prepoznaju se kao temelji ovog stila.

U konačnici, japanski minimalizam u uređenju interijera stvara prostor koji je smiren, uravnotežen i potiče na introspekciju. Ovaj stil kombinira estetiku, funkcionalnost i duhovnost, nudeći prostor koji je jednostavan, ali duboko ispunjen značenjem.


SUVREMENI STIL - MODERNI STIL

Suvremeni ili moderni stil uređenja interijera odražava duh suvremenog doba, fokusiran na jednostavnost, funkcionalnost i minimalizam. Ovaj stil proizlazi iz modernističkog pokreta koji se razvio sredinom 20. stoljeća, a karakterizira ga naglasak na čistim linijama, inovativnim materijalima i tehnologiji. Suvremeni interijeri stvaraju prostor koji je prozračan, svijetao i prilagodljiv suvremenom načinu života.

Boje i Materijali:

Suvremeni stil često koristi neutralne boje poput bijele, sive, crne i smeđe kako bi stvorio prostran i uravnotežen prostor. Ove neutralne nijanse često se kombiniraju s jarkim akcentnim bojama poput crvene, plave ili zelene kako bi stvorile dojam energije i dinamičnosti. Materijali poput čelika, stakla, betona i plastike često se koriste kako bi postigli modernu estetiku.

Namještaj:

Suvremeni namještaj karakterizira jednostavnost linija i oblika. Namještaj često ima glatke površine bez suvišnih ukrasa. Stolovi s metalnim nogama, stolice s čistim linijama, i sofe s jednostavnim profilima česti su primjeri suvremenog namještaja. Fleksibilnost i funkcionalnost često igraju ključnu ulogu, a namještaj može imati i multifunkcionalne karakteristike.

Otvoreni Prostori:

Suvremeni interijeri često uključuju otvorene prostore koji omogućuju glatki prijelaz između kuhinje, blagovaonice i dnevnog boravka. Otvoreni prostori potiču osjećaj prostranosti i zajedništva, što odražava suvremeni način života gdje obitelji i prijatelji često dijele isti prostor.

Svjetlo:

Rasvjeta igra ključnu ulogu u suvremenom dizajnu. Veliki prozori i staklene stijene omogućuju prirodnom svjetlu da obasja prostor, stvarajući svijetlu i pozitivnu atmosferu. Osvjetljenje često ima čist i jednostavan dizajn, koristeći moderna rasvjetna tijela od metala, stakla ili plastike.

Teksture:

Iako su linije često glatke, suvremeni prostori često koriste teksture kako bi dodale toplinu i dimenziju. Tepisi, jastuci ili zavjese od prirodnih materijala poput vune ili pamuka često se koriste kako bi stvorili udobnost u prostoru.

Minimalizam:

Minimalistički pristup čest je u suvremenim interijerima. Manje je više, a prostor je osmišljen kako bi se smanjila količina suvišnih elemenata. Namještaj i dekor su pažljivo odabrani, a prazan prostor ima jednaku važnost kao i elementi koji ga ispunjavaju.

Tehnološki Aspekti:

Suvremeni interijeri često uključuju tehnološke inovacije. Ugradnja pametnih tehnologija, skrivenih utičnica, televizora s tankim zaslonom i bežičnih uređaja postaju integralni dijelovi modernog doma.

Umjetnost i Dekor:

Umjetnički izrazi često su prisutni u suvremenim prostorima. Apstraktna umjetnost, moderne skulpture i suvremeni umjetnički izrazi često krase zidove. Dekorativni elementi često imaju funkcionalnu vrijednost, a skladnost između oblika, boja i materijala naglašava suvremenu estetiku.

Održivost:

Suvremeni dizajn često obuhvaća održive pristupe. Upotreba recikliranih materijala, energetski učinkovite opreme i ekološki osviješteni dizajnerski elementi postaju sve važniji kako bi odražavali suvremenu svijest o zaštiti okoliša.

Prilagodljivost:

Suvremeni stil naglašava prilagodljivost i prilagođavanje promjenama. Namještaj koji se može prilagoditi različitim potrebama, modularni elementi i multifunkcionalni prostori odražavaju suvremeni pristup životu koji je agilan i prilagodljiv.

U zaključku, suvremeni ili moderni stil uređenja interijera odražava suvremeni način života, teži funkcionalnosti i jednostavnosti, ali istovremeno održava estetsku privlačnost. Upravo u toj ravnoteži između minimalizma, tehnologije, udobnosti i umjetničkog izraza, suvremeni prostori pružaju inspiraciju i osjećaj svježine koji odgovara dinamici modernog života.



POSTMODERNI STIL

Postmoderni stil uređenja interijera, nastao krajem 20. stoljeća kao reakcija na rigidnost i norme modernizma, karakterizira eksperimentalni pristup, miješanje različitih stilova, upotreba neočekivanih materijala i naglasak na individualnosti. Ovaj stil istražuje različite kulturne utjecaje, koristi humor i ironiju te izaziva tradicionalne ideje o dizajnu.

Eklektični pristup: Postmoderni dizajn često je eklektičan, kombinirajući elemente različitih stilova i razdoblja. Namještaj i dekoracija mogu se miješati između klasičnih, retro, futurističkih i drugih stilova, stvarajući jedinstveni i nekonvencionalni izgled.

Izražajne boje: Postmoderni interijeri često koriste živopisne i neočekivane boje kako bi stvorili dramatičan dojam. Jarki kontrasti, poput kombinacija crvene i plave ili žute i crne, nisu neuobičajeni. Boje se često koriste kao sredstvo izražavanja i stvaranja vizualnih stimulacija.

Upotreba različitih materijala: Postmoderni stil uključuje široku paletu materijala, uključujući tradicionalne, modernističke i nekonvencionalne. Staklo, čelik, plastika, drvo, ali i neobični materijali poput akrila i recikliranih materijala često se koriste za stvaranje jedinstvenih komada namještaja i dekoracija.

Parodija i humor: Postmoderni dizajn često koristi parodiju i humor kako bi izazvao konvencionalne norme. Elementi poput neobičnih oblika, izopačenih proporcija ili neočekivanih detalja mogu poslužiti kao izraziti izraz kreativnosti i ironije prema tradicionalnim dizajnerskim normama.

Referenca na prošlost i popularnu kulturu: Postmoderni interijeri često se referiraju na prošlost, koristeći motive i elemente iz različitih razdoblja ili popularne kulture. Vintage komadi mogu se miješati s modernim, a ikonički simboli popularne kulture mogu se koristiti kao dekorativni elementi.

Asimetrija i nestandardne forme: Postmoderni dizajn često odbacuje strogu simetriju i standardne forme. Namještaj s nepravilnim oblicima, naglašenim kutevima ili neočekivanim izrezima može stvoriti dinamičnost i vizualni interes u prostoru.

Umjetnički izraz: Postmoderni interijeri često imaju umjetnički pristup, gdje se prostor smatra kao platno za izražavanje umjetničkih koncepata. Umjetničke instalacije, apstraktne slike ili skulpture mogu često biti središnji fokusi prostora.

Multifunkcionalnost i modularnost: Postmoderni namještaj često naglašava multifunkcionalnost i modularnost. Namještaj koji se može prilagoditi različitim potrebama ili se transformirati u različite oblike odražava inovativan pristup dizajnu.

Svjetlo i sjaj: Korištenje svjetla i sjaja često je naglašeno u postmodernim interijerima. Ogledala, stakleni zidovi i sjajni materijali koriste se kako bi se stvorila refleksija svjetlosti i dodala dimenzija prostoru.

Sloboda izražavanja individualnosti: Postmoderni stil pridaje veliku važnost izražavanju individualnosti. Stanovnici prostora potiču se da osobno prilagode svoj prostor, kombinirajući različite elemente koji odražavaju njihov osobni ukus i stil.

U konačnici, postmoderni stil uređenja interijera stvara prostor koji je ekscentričan, vizualno intrigantan i slobodno izražava individualnost. Ovaj stil ne slijedi stroge norme i otvoren je inovacijama, izazivanju tradicionalnih pravila dizajna i stvaranju prostora koji potiče kreativnost i originalnost.


HOLLYWOOD REGENCY

Hollywood Regency stil uređenja interijera, popularan od sredine 20. stoljeća, predstavlja luksuzan, glamurozan i dekadentan pristup dizajnu inspiriran blještavilom i sjajem Hollywooda iz zlatnog doba filma. Ovaj stil spaja retro glamur s modernim elementima, stvarajući sofisticirane i raskošne interijere koji su bogati detaljima, vrhunskim materijalima i jedinstvenim kombinacijama boja.

Boje i kontrasti: Hollywood Regency stil često koristi bogate i živopisne boje kako bi stvorio dramu u prostoru. Crna, bijela, zlatna i srebrna često su osnovne boje koje se kombiniraju s jarkim tonovima poput ružičaste, tirkizne ili smaragdne. Kontrast između svijetlih i tamnih nijansi dodaje dinamiku prostoru.

Luksuzni materijali: Upotreba luksuznih materijala ključna je u Hollywood Regency stilu. Svilenkasti brokati, baršun, šljokice, staklo i ogledala često se pojavljuju u tapetama, zavjesama, jastucima i namještaju. Ovi materijali pridonose glamuroznom sjaju i raskoši prostora.

Ogledala i staklo: Ogledala su značajna karakteristika Hollywood Regency stila. Veliki ogledali zidovi, ogledala s rebrastim ili ukrasnim okvirima, stakleni stolovi i lustere stvaraju iluziju prostranosti, reflektirajući svjetlost i dodajući glamurozan element prostoru.

Naglašene linije i oblici: Hollywood Regency stil često koristi klasične i elegantne linije namještaja, uz dodatak neočekivanih oblika kako bi stvorio zanimljive kontraste. Klasični komadi poput klupa i konzolnih stolova mogu biti kombinirani s modernim, luksuznim komadima.

Asimetrija i simetrija: Iako se često pojavljuje asimetrija u rasporedu namještaja i dekoracija, simetrija također ima svoje mjesto u Hollywood Regency stilu. Parovi namještaja, poput identičnih stolova ili stolica postavljenih s obje strane kreveta, stvaraju ravnotežu.

Namještaj s raskošnim detaljima: Namještaj u Hollywood Regency stilu često ima raskošne detalje poput rezbarenja, zlatnih ili srebrnih ornamenta i klasičnih nogu na stolicama i stolovima. Svijetli kontrastni detalji često se koriste kako bi privukli pažnju.

Kovano željezo i kovanje: Kovanje i kovano željezo često su korišteni za izradu namještaja i dekoracija. To može uključivati kovane stolice, stolove, lusteri ili ukrase na ogledalima i komodama. Ovi elementi dodaju dozu elegancije i umjetničke raskoši.

Luksuzni detalji: Detalji poput visokih lusterčića, svjetlećih lampiona, ukrasnih kutija, skulptura i svjetiljki pridonose dojmu glamura. Šljokice i kristali također često ukrašavaju svjetiljke i lusteri, pridonoseći luksuznom dojmu prostora. 

Umjetnost i fotografije: Umjetnost igra važnu ulogu u Hollywood Regency dizajnu. Veliki, dramatični portreti, apstraktne slike i umjetnički printevi često se koriste kao fokusi zidova. Umjetnička djela često imaju glamuroznu temu i veličanstvenu estetiku.

Sofisticirane zavjese: Zavjese su često duge i glamurozne, padajući s visokih stropova do poda. Često su izrađene od bogatih tkanina i ukrašene elegantnim detaljima poput resa ili kontrastnih bordura.

U konačnici, Hollywood Regency stil uređenja interijera odaje počast glamuru, ekscentričnosti i luksuzu procvata Hollywooda iz zlatnog doba filma. Ovaj stil stvara prostor koji je raskošan, privlačan i privlači pažnju, stvarajući dojam luksuznog i glamuroznog života.


EKLEKTIČNI STIL

Eklektični stil uređenja interijera je jedinstven i kreativan pristup koji kombinira različite stilove, epohe, uzorke i teksture kako bi stvorio jedinstven i osoban prostor. Ovaj stil omogućava slobodu izraza, miješanje različitih elemenata i stvaranje prostora koji odražava raznovrsnost i individualnost vlasnika.

Boje:

U eklektičnom stilu nema strogih pravila o bojama. Bilo da se radi o svijetlim, pastelnim tonovima ili jarkim, živopisnim bojama, sve se kombinira kako bi stvorilo dinamičan prostor. Ova sloboda u izboru boja omogućava stvaranje šarolikog i razigranog interijera.

Materijali:

Eklektični stil često uključuje različite materijale kako bi se postigla raznolikost. Drvo, metal, staklo, koža i prirodni tekstili mogu se kombinirati na neočekivane načine, stvarajući kontraste i dodajući dubinu prostoru.

Namještaj:

Namještaj u eklektičnom stilu može varirati od antiknih komada do modernih dizajnerskih komada. Različite epohe i stilovi namještaja mogu koegzistirati u istom prostoru. Ovaj stil često uključuje jedinstvene komade, poput naslijeđenih antiknih komoda, vintage stolica ili modernih sofi s nekonvencionalnim dizajnom.

Teksture:

Raznolikost tekstura doprinosi bogatstvu ekletičnog stila. Od grubog drva do mekanih tkanina, od visokih sjajeva do mat površina, teksture se koriste kako bi stvorile vizualni i taktilni interes u prostoru.

Uzorci:

Eklektični stil često uključuje različite uzorke, bilo da se radi o cvjetnim motivima, prugama, geometrijskim uzorcima ili etničkim detaljima. Kombiniranje različitih uzoraka može stvoriti živopisnu i dinamičnu atmosferu.

Otvoreni Prostori:

Iako ekletični stil ne slijedi stroge smjernice, otvoreni prostori često olakšavaju kombiniranje različitih elemenata. Fleksibilnost otvorenih prostora omogućava slobodu u postavljanju namještaja i dekoracija.

Svjetlo:

Rasvjeta u eklektičnom stilu također varira, od klasičnih lusteri do modernih stojalnih svjetiljki ili vintage zidnih svjetala. Kombiniranje različitih izvora svjetlosti dodaje dimenziju prostoru.

Dekorativni Elementi:

Dekorativni elementi u eklektičnom stilu mogu biti raznovrsni, uključujući umjetničke radove, skulpture, kutije, zrcala i drugi ukrasni pribor. Ovi elementi često imaju osobnu vrijednost ili priču, što dodatno obogaćuje prostor.

Biljke i Prirodni Elementi:

Zelenilo i prirodni elementi često se koriste kako bi dodali svježinu prostoru. Biljke u unikatnim lončanicama, drveni ukrasi ili kamenčići mogu pridonijeti ekletičnom dojmu prostora.

Individualnost:

Eklektični stil odražava osobnost i individualnost vlasnika. Ovaj stil omogućava stvaranje prostora koji je jedinstven i odražava različite interese, putovanja i osobne priče.

Savjeti za Postizanje Eklektičnog Stila:

Izražavanje Osobnosti: Ne bojte se izraziti vlastitu osobnost i interese kroz dekor i namještaj.

Miješanje Stilova: Kombinirajte različite stilove namještaja i dekoracija kako biste stvorili raznolikost.

Kreativnost s Bojama: Igrajte se s bojama, kombinirajte neočekivane nijanse kako biste postigli dinamičan izgled.

Personalni Elementi: Uključite osobne predmete, poput suvenira s putovanja ili naslijeđenih komada, kako biste dodali osobnu priču prostoru.

Održavanje Ravnoteže: Unatoč raznolikosti, pokušajte održavati ravnotežu između različitih elemenata kako bi prostor bio koherentan i estetski privlačan.

Eklektični stil je prilika za kreativnost i eksperimentiranje u uređenju interijera. Stvaranje prostora s različitim stilovima, bojama i teksturama može rezultirati jedinstvenim i osobnim ambijentom koji odražava individualnost vlasnika.


INDUSTRIJSKI STIL

Industrijski stil uređenja interijera proizlazi iz transformacije industrijskih prostora u moderne domove, a njegova estetika je jednostavna, sirova i autentična. Inspiriran tvorničkim okruženjima i urbanošću, industrijski stil često kombinira funkcionalnost s estetikom i stvara prostor s karakterom i snalažljivošću.

Boje:

Industrijski stil često koristi neutralne i tamne tonove kako bi postigao sirovu i robusnu estetiku. Sive, smeđe, crne i bijele nijanse prevladavaju, stvarajući kontraste s metalnim elementima i betonskim površinama.

Materijali:

Ključni materijali u industrijskom stilu uključuju metal, beton, drvo i staklo. Metalni elementi poput čelika, bakra i željeza često se koriste za izradu namještaja i dekorativnih elemenata. Betonski podovi, zidovi ili ploče dodaju industrijsku čvrstoću prostoru, dok drveni elementi omekšavaju cjelokupni izgled.

Namještaj:

Industrijski namještaj ima karakterističan izgled koji kombinira funkcionalnost s jednostavnošću. Često ćete vidjeti metalne police, industrijske stolove s grubim drvenim pločama, vintage ormariće i stolice s metalnim nogama. Neki komadi mogu imati vidljive zavarene spojeve kako bi naglasili industrijski izgled.

Teksture:

Teksture igraju važnu ulogu u stvaranju udobnosti u industrijskom prostoru. Dodajte meke tekstilne materijale kao što su pamuk ili lan u obliku jastuka, tepiha ili deka kako biste stvorili kontrast s tvrdom teksturom metala i betona.

Otvoreni Prostori:

Industrijski stil često uključuje otvorene prostore bez suvišnih pregrada. Velike prozorske stijene, visoki stropovi i nedovršeni zidovi doprinose osjećaju prostranosti i autentičnosti.

Svjetlo:

Osvjetljenje u industrijskom stilu često se ističe. Veliki lusteri s metalnim okvirima, industrijske svjetiljke s golim žaruljama i lusteri od cijevi često se koriste kako bi stvorili robustan vizualni efekt. Svjetiljke su često smještene u središte prostora kao dekorativni element.

Umjetnički Elementi:

Industrijski prostor često uključuje umjetničke elemente koji podsjećaju na tvornički karakter. Vintage reklame, umjetničke instalacije od metalnih cijevi ili slike koje prikazuju urbane motive mogu biti značajni u stvaranju industrijske atmosfere.

Reciklirani Materijali:

Duh održivosti često je prisutan u industrijskom stilu. Namještaj izrađen od recikliranih materijala, poput drvenih paleta ili metalnih bačvi, dodaje jedinstveni i ekološki prihvatljiv dodir.

Minimalistički Pristup:

Industrijski stil često slijedi minimalistički pristup, gdje manje znači više. Prostor je često funkcionalan i jednostavan, bez suvišnih ukrasa, čime se naglašava sirovost i autentičnost.

Biljke i Zelenilo:

Unatoč tvrdom izgledu materijala, industrijski prostor može se omekšati dodatkom biljaka. Zelenilo u obliku velikih lončanica, visećih biljki ili urbanih vrtova stvara prirodni kontrast i dodaje svježinu prostoru.

Individualnost:

Industrijski stil pruža mogućnost izražavanja osobnosti i individualnosti. Komadi namještaja s patinom, pronađeni predmeti s poviješću i vlastite umjetničke kreacije doprinose osobnom pečatu prostoru.

U zaključku, industrijski stil nije samo način uređenja prostora, već i način života koji slavi autentičnost, praktičnost i jednostavnost. Stvaranje industrijskog prostora omogućuje vam da izrazite sirovu ljepotu materijala i oživite prostor s karakterom i urbanom elegancijom.



BOHO STIL

Boho stil, skraćenica od "bohemian" (boemski), predstavlja jedinstvenu i eklektičnu estetiku koja se oslanja na slobodu izraza i kreativnost. Ovaj stil proizlazi iz boemske umjetničke scene s kraja 19. i početka 20. stoljeća, a danas se manifestira u uređenju interijera, modi, umjetnosti i životnom stilu. Boho prostor odiše toplinom, raznolikošću, i dozom nekonvencionalnosti koja odražava slobodan duh.

Boje i Uzorci:

Boho prostor obiluje živim i zemljanim bojama koje stvaraju bogatstvo i vibraciju. Dominiraju crvene, narančaste, roza, ljubičaste i zelene nijanse, kombinirane s neutralnim tonovima poput smeđe i kreme. Ove boje stvaraju topao i ugodan ambijent. Uz to, boho stil poznat je po širokoj primjeni uzoraka – etničkih, cvjetnih, paisleya, tribalnih, i drugih uzoraka koji zajedno stvaraju uzbudljivu vizualnu dinamiku. 

Namještaj i Materijali:

Namještaj u boho stilu često je raznolik i pomno odabran. Vintage komadi, ručno izrađeni komadi, i antikni namještaj miješaju se kako bi stvorili opušten i originalan prostor. Drvo, ratan, bambus i metal popularni su materijali za boho namještaj. Stolice i stolovi s izrezbarenim detaljima, šarene tkanine i mekane podnice često su prisutni. 

Teksture i Tkanine:

Boho stil obiluje različitim teksturama koje dodaju dubinu prostoru. Teksture poput jute, kože, vune, pamuka i svile koriste se kako bi stvorile osjećaj topline i udobnosti. Tkanine često imaju šarene motive, resice, vez i druge ukrase koji doprinose bogatstvu i raznolikosti. 

Dekorativni Elementi:

Dekoracija u boho stilu često se sastoji od rukotvorina, suvenira i umjetničkih djela. Zidovi mogu biti ukrašeni različitim umjetničkim izrazima, od tapeta do ručno oslikanih zidova. Biljke i cvjetne dekoracije često se koriste kako bi unijele elemente prirode u prostor. Ogledala s ukrasnim okvirima, svjetiljke od ratana, i različite svijeće dodaju osobni i topli dodir.

Sloboda u Kombiniranju:

Ono što čini boho stil jedinstvenim je sloboda u kombiniranju različitih elemenata. Ovaj stil ne slijedi stroga pravila, već potiče kreativnost i eksperimentiranje. Namještaj iz različitih vremenskih perioda, etnički uzorci, i neobični detalji zajedno stvaraju prostor pun karaktera. 

Životni Stil:

Boho stil nije samo način uređenja prostora, već i način života. Ovaj životni stil promovira slobodu, ljubav prema umjetnosti, putovanja i jednostavnost. Boho prostor često je povezan s ljudima koji cijene autentičnost, raznolikost i osobni izraz. 

Savjeti za Postizanje Boho Stila:

Slojevito oblačenje: Inspiracija boho stila često se vidi u odjeći, gdje se kombiniraju različiti uzorci, teksture i boje. 

Kombiniranje Starih i Novih Komada: Dodajte vintage i ručno izrađene komade namještaja modernim elementima kako biste stvorili eklektičan izgled. 

Bogati Tekstil: Koristite jastuke, pokrivače i tepihe s bogatim teksturama i uzorcima. 

Biljke i Prirodni Elementi: Unesite zelenilo u prostor kako biste stvorili osjećaj povezanosti s prirodom. 

Izražavanje Kreativnosti: Neka vaš prostor odražava vašu kreativnost. Dodajte umjetnička djela, rukotvorine i suvenire s vaših putovanja. 

Boho stil nije samo način uređenja interijera; to je način života koji slavi individualnost, raznolikost i slobodu izraza. Uz ljubav prema umjetnosti, prirodi i jednostavnosti, boho prostor postaje oaza koja isijava toplinu i pozitivnu energiju.


KLASIČNI STIL

Klasični stil uređenja interijera prožet je elegancijom, rafiniranošću i vječnom ljepotom koja je svojstvena klasičnoj umjetnosti i arhitekturi. Inspiriran klasičnim periodima poput grčkog i rimskog doba, ovaj stil je postojan, simetričan i uvijek izgleda sofisticirano. Klasični dizajn proslavlja elemente koji su izdržali ispit vremena, stvarajući prostor odražavajući povijest i umjetničku baštinu.

Boje i Materijali:

Klasični stil često koristi neutralne boje poput bijele, kreme, svjetloplave, i pastelnih nijansi, stvarajući svijetlu i prozračnu atmosferu. Drveni elementi su česti, često u tamnijim tonovima hrasta ili mahagonija. Metalni detalji od mjedi ili zlata dodaju raskoš i toplinu prostoru.

Namještaj:

Namještaj klasičnog stila obično je impozantan, s klasičnim oblicima i izraženim detaljima. Karakteristični komadi uključuju antikne stolice s izrezbarenim detaljima, klasične sofe s valovitim naslonima i drvene ormariće s elegantnim ručkama. Klasični namještaj često se prepoznaje po simetriji i ravnoteži oblika.

Teksture:

Teksture u klasičnom stilu često su bogate i sofisticirane. Baršun, svila, i damast često se koriste za presvlake namještaja, stvarajući osjećaj luksuza. Tepisi od vune, s bogatim uzorcima, dodaju toplinu prostoru.

Uzorci:

U klasičnom dizajnu često se koriste uzorci kao što su cvjetni motivi, grčki ključevi, i geometrijski uzorci. Ovi uzorci dodaju dimenziju prostoru, stvarajući vizualni interes na zidovima, tepisima ili zavjesama.

Arhitektonske Značajke:

Klasični stil često uključuje arhitektonske značajke koje odražavaju klasične periode. Visoki stupovi, kruništa, rozete, i dekorativni stropovi često se vide kao dio klasične estetike. Ove značajke dodaju grandioznost prostoru.

Dekorativni Elementi:

Dekorativni elementi igraju ključnu ulogu u klasičnom stilu. Ogledala s bogatim okvirima, svjetiljke s kristalima, i skulpture na podu često se koriste kako bi prostoru dodali dodatnu dozu elegancije. Slike na zidovima često prikazuju klasične umjetničke motive ili portrete.

Svjetlo:

Osvjetljenje u klasičnom stilu često je raskošno i elegantno. Lusteri s kristalima, zidne svjetiljke s mesinganim okvirima i lusteri s tkaninom ili staklenim nijansama često se koriste kako bi prostoru pružili toplu i prijatnu atmosferu.

Minimalizam i Red:

Unatoč bogatstvu dekoracija, klasični stil zadržava dozu minimalizma i reda. Prostor je često simetrično uređen, s pažljivo postavljenim komadima namještaja i dekoracijama. Čistoća linija i urednost prostora odražavaju klasičnu ravnotežu.

Vrijednosti Tradicije:

Klasični stil odražava poštovanje prema tradiciji i kulturnoj baštini. Ovaj dizajn često odražava vjerovanje da su određeni oblici i motivi iz prošlih razdoblja vrijedni očuvanja i poštovanja.

Savjeti za Postizanje Klasičnog Stila:

Kvalitetni Materijali: Odaberite visokokvalitetne materijale poput drva, svile i baršuna kako biste stvorili dojam luksuza.

Uzorci s Mjerom: Iako su uzorci važni, treba ih koristiti s mjerom kako bi se očuvala elegancija prostora.

Pozornost na Detalje: Posvetite pažnju sitnicama poput ukrasnih detalja na namještaju, okvira na ogledalima i dekorativnih tkanina.

Ravnoteža Boja: Održavajte ravnotežu između neutralnih i bogatih boja kako biste stvorili harmoniju prostora.

Antikni Komadi: Dodajte antikne komade namještaja ili dekoracije kako biste unijeli autentičnost u prostor.

Klasični stil nije samo moda, već način života koji cijeni izdržljivost i eleganciju. Kroz pažljiv odabir materijala, namještaja i dekoracija, klasični stil stvara prostor koji odražava dugovječnu ljepotu i sofisticiranost.